U vremenu kada je pažnja korisnika kraća nego ikada, a sadržaj koji nas obasipa iz svih pravaca sve brojniji, dolazi do izražaja potreba za inovacijama u oglašavanju. The AR Market, startap koji je deo Univerzum programa, prepoznaje ovu potrebu i donosi rešenje koje koristi tehnologiju proširene stvarnosti (AR) za kreiranje jedinstvenih i interaktivnih marketinških kampanja.
Budući da podaci studije, koju je sprovela firma Deloitte, ukazuje da će do 2025. godine preko 75% svetske populacije koristiti AR na neki način, bilo kroz mobilne telefone, naočare ili druge AR uređaje, jasno je zašto ovu tehnologiju treba iskoristiti za modernizovanje oglašavanja. To već rade pojedini svetski brendovi kao što su IKEA i Sephora, koji omogućavaju kupcima da vizualizuju proizvode u svom okruženju ili na sebi, pre nego što ih zaiste i kupe.
O tome kako su došli na ideju da se bave AR-om i njegovom upotrebom u oglašavanju i marketingu, ispričao nam je Mladen Tušup – jedan od članova The AR Market tima. Pored toga, on nam je otkrio i u kom pravcu će se ovaj startap razvijati u budućnosti, kao i kada možemo da očekujemo prve AR marketinške kampanje na našem tržištu.
1. Kako glasi vaš elevator pitch kojim objašnjavate čime se bavi vaš startap?
Imam par sekundi vaše pažnje da vas zainteresujem da pročitate ostatak teksta. Kompanije danas takođe imaju samo par sekundi da se obrate korisniku i prodaju svoj proizvod ili uslugu. U moru sadržaja je teško istaći se i biti zanimljiv.
Mi smo The AR Market i naša rješenja privlače pažnju korisnika. Nudimo inovativne metode oglašavanja korišćenjem koncepata proširene stvarnosti. Data tehnologija nam daje mogućnost da “oživimo” proizvode pred očima korisnika što dovodi do duže pažnje i bolje konverzije ka prodaji.
2. Ko sve čini vaš startap i ko je u njegovom timu?
Startap činimo Milica Lazarević, Darko Stojković i ja. Trenutno razgovaramo o proširenju tima sa još nekoliko potencijalnih kandidata koji bi mogli da postanu deo našeg startapa.
3. Kada biste otišli u marketinšku agenciju, na sastanak, kako biste im objasnili konkretnu primenu vaše ideje u nekoliko rečenica?
Agencijama nudimo mogućnost da svoju kreativnost izraze na jedan potpuno drugačiji i inovativan način. Koristeći naša rješenja, njihovim klijentima , odnosno kompanijama mogu ponuditi kampanje i reklame koje su zanimljive, drže pažnju i povećavaju konverziju prodaje proizvoda i usluge koje se reklamiraju.
Tehnologija proširene stvarnosti koju koristimo nije ništa drugo do plasiranje već kreiranog digitalnog sadržaja u stvarni svijet kroz sočivo kamere npr. mobilnog telefona. Na taj način, agencijama nudimo potpuno novu dimenziju prikaza njihovog sadržaja koja se razlikuje od tradicionalnih kanala plasiranja, a istovremeno korisnicima nudimo nešto zanimljivo i drugačije što će im sigurno ostati u pamćenju.
Nije zanemarljiv ni aspekat “viralnosti” ovakvih metoda oglašavanja, gdje zanimljiv sadržaj koji se kreira jako lako postane viralan kroz djeljenje na internetu, što doprinosi uspehu agencija i kampanja koje kreiraju, čime se izdvajaju na tržištu.
Za kraj, korisnicima je potreban samo pametni telefon sa kamerom i pristupom internetu da bi konzumirali ovakav sadržaj, što otklanja razne vrste barijera koje mogu postojati u tradicionalnom plasiranju sadržaja ka korisnicima (lokacija, tv kanali, nalozi na društvenim mrežama i slično).
4. Kako je tekao vaš put otkrivanja potreba tržišta i kada ste shvatili da je vaša ideja potrebna velikim kompanijama?
Kompanije koje su inovativne uvijek traže načine da animiraju postojeće i privuku nove korisnike ka svojim proizvodima ili uslugama. U početku to je bila štampa, zatim preko TV reklama i veb-sajtova, pa sve do društvenih mreža danas. Kanali i načini oglašavanja se konstantno prilagođavaju tržištu i novim mjestima okupljanja korisnika. Najnoviji trendovi pokazuju jak fokus kompanija na 3D sadržaj i vizualizaciju proizvoda ili usluga, koji se nalaze u osnovi tehnologija koje koristimo.
Razlog za to je vrlo prost, ljudi su vizuelna bića, mnogo lakše se povezujemo i odlučujemo da probamo ili kupimo nešto ukoliko možemo da vidimo šta je tačno taj proizvod i šta dobijamo od njega. Ovo je posebno važno za onlajn kanale prodaje i oglašavanja. Velike kompanije uveliko koriste slična rješenja na inostranim tržištima jer teže da budu konkurentni u današnjem svijetu gdje se lojalnost brendu skoro potpuno izgubila i gdje korisnici samo gledaju šta oni dobijaju u toj razmjeni..
5. Na koji način planirate da u budućnosti razvijate vašu ideju i plasirate je potencijalnim klijentima?
Naš krajnji cilj jeste da kompanijama ponudimo platformu gdje mogu sami kreirati inovativne kampanje korišćenjem naše tehnologije. Svjesni smo da je do tog stepena automatizacije dugačak put, vođeni iskustvom koje posjedujemo poslujući na našem i sličnim tržištima, koja nisu navikla na takav model. Stoga, trenutni fokus je na podršci kompanijama kroz sve faze osmišljavanja jednog ovakvog projekta, od ideacije, preko izrade i praćenja.
Takođe, dosta aktivnosti nas čeka u domenu edukacije tržišta o ovakvim i sličnim rješenjima, što planiramo kroz vebinare i predavanja organizacijama ili asocijacijama, gdje verujemo da ćemo uz pozitivne prakse i primjere sa tržišta moći da približimo širem skupu kompanija naše proizvode i tako privući potencijalne nove klijente.
6. Šta vaša istraživanja i predviđanja kažu – koliko će vremena biti potrebno da ovakav proizvod postane mainstream izbor marketniških timova u Srbiji?
Istraživanja pokazuju da se slična rješenja sve više koriste na razvijenijim tržištima. Tehnologija doživljava veliko širenje i polako ulazi u “mainstream” odnosno primjećuje se, možemo reći svakodnevna upotreba, od strane različitih korisničkih grupa. Većina trendova, pogotovo tehnoloških, na naše tržište stiže sa par godina zaostatka. Mi se trudimo da smanjimo tu vremensku razliku i pružimo tržištu nešto novo i intresantno, u ovom trenutku.
Uz edukaciju potrošača ali i kompanija, odnosno oglašivača o mogućnostima ovakvih tehnologija, vjerujemo da već sledeće godine možemo svjedočiti široj upotrebi naprednih tehnologija, što u domenu marketinga i oglašavanja, tako i u retail-u, e-commerce-u i slično.
Svakako, i programi poput ovog doprinose razvoju kako inovativnih startap kompanija tako i cjelokupnog tržišta, pa moramo reći da veliku zahvalnost za izloženost dugujemo i programu Univerzum.
The AR Market se bori za osvajanje univerzuma uz pomoć proširene stvarnosti
S obzirom na sve kraću pažnju korisnika i prekomernu količinu raznih vrsta sadržaja, brendovi su u stalnoj borbi da održe lojalnost kupaca. Kako u The AR Marketu kažu “napredak tehnologije omogućava otključavanje nove dimenzije marketinga – proširenu stvarnost”. Prepoznavši ovaj tehnološki napredak i kreirali OMNI platformu s ciljem da stvore nove mogućnosti za oglašivače.
Platforma koristi AR za kreiranje interaktivnih kampanja koje privlače pažnju i povećavaju angažovanost. Na taj način brendovi se transformišu i nude kupcima jedinstveno iskustvo „oživljavanja“ proizvoda pred njihovim očima. Tako se The AR Market, uz pomoć proširene stvarnosti, bori za osvajanje univerzuma u svetu oglašavanja, pružajući brendovima alate za uspeh u digitalnoj eri.