Figma je postala industrijski standard u svetu UX/UI dizajna, i to sa dobrim razlogom. Kao alat koji omogućava timsku saradnju u realnom vremenu, dizajnerima pruža mogućnost da rade na istom projektu istovremeno, bez kašnjenja i sa minimalnim rizikom od grešaka. To je značajno unapredilo način na koji dizajneri komuniciraju i sarađuju, čineći proces dizajna ne samo bržim već i efikasnijim.
Međutim, uprkos ovim prednostima, tradicionalni proces objavljivanja dizajna sajtova uključuje niz koraka nakon završetka dizajna u Figmi. Ovi koraci često podrazumevaju eksportovanje dizajna, njegovu konverziju u HTML/CSS kod, i tek tada objavljivanje na internetu. Ovaj proces može trajati i nekoliko dana, zavisno od složenosti projekta i broja revizija.
Detachless menja ovu dinamiku tako što eliminiše sve te međukorake. Sa ovim alatom, veb dizajneri mogu direktno iz Figme objaviti sajt uživo, što značajno skraćuje vreme od dizajna do objave. Ovaj alat ne samo da ubrzava proces, već i omogućava dizajnerima da se fokusiraju isključivo na kreativni deo posla.
O tome kako su došli na ideju da kreiraju ovaj inovativni alat, kao i kako će ga razvijati u budućnosti, pitali smo Lazara Krstića, osnivača startapa Detachless koji je učesnik Univerzum programa. On nam je pored toga predstavio i članove tima i dodatno pojasnio značaj njihovog alata za proces dizajniranja veb-sajtova.
1. Kako biste opisali čime se bavi vaš startap u nekoliko rečenica?
Naš startup razvija rešenje koje omogućava dizajnerima da objave svoj sajt direktno iz Figme na internet, bez potrebe da napuštaju Figmu u kojoj već dizajniraju taj sajt. Uz viziju da skratimo proces od veb dizajna do lajv veb sajta, dajemo dizajnerima mogućnost da se fokusiraju na ono što je najbitnije, a to je dizajn.
2. Ko su ljudi koji stoje iz Detachless-a i kako su postali deo vašeg tima?
Iza Detachless-a stoje Lazar Krstić, Lazar Bulić i Uroš Raković. Lazar Krstić je došao na ideju za Deetachless krajem prošle godine, kada je ponovo trebalo da prođe kroz proces dizajniranja sajta i prebacivanja istog u neku “no-code” platformu kao što su Webflow i Framer, u cilju prezentovanja Detachless UI (User Interface) Kit-a koji je tada bio glavna ideja. Nakon pivota i fokusiranja na rešenje za objavljivanje sajtova direktno iz Figme, timu su se početkom 2024. godine pridružili Lazar Bulić sa kojim sam radio tokom srednjoškolskim dana u jednoj NGO organizaciji, dok sam sa Urošem Rakovićem bio u istom timu u periodu 2022-22 u jednoj domaćoj IT kompaniji gde smo kreirali softverska rešenja koje su koristili stotine hiljada ljudi.
3. Koja ključna reč ili nekoliko reči opisuju vašu ideju?
Brzina i optimizacija su naše zvezde vodilje jer upravo radimo na tome da skratimo proces od veb dizajna do lajv veb sajta i osnažimo dizajnere da preuzmu potpunu kontrolu nad procesom i da u saradnji sa drugim članovima tima samo postanu efikasniji.
4. Zašto je vaša ideja važna za veb dizajnere i na koji način im štedite vreme tokom radnog procesa?
S obzirom da je Figma postala industrijski standard za dizajniranje veb-sajtova, nastojimo da osnažimo timove da daju potpunu kontrolu dizajnerima kako bi mogli da završe kompletan sajt od 0 do 100, gde je uključen i dizajn i sam development koji se preskače korišćenjem Detachless rešenja.
5. Da li ste već na početku projekta znali da je ovo ideja koja donosi inovativno rešenje veb dizajnerima i kako ste došli na tu ideju?
Na ideju smo došli iz lične potrebe, nakon što je trebalo da napravim lending stranicu za Detachless UI (User Interface) Kit, uvideo sam tačke u procesu koje možda mogu tehnički da se prespoje i da se ponudi inovativno rešenje koje će da skrati proces i olakša drugim veb dizajnerima da brže rade sa svojim timovima.
6. Da li ste razmišljali o tome kako ovu ideju razvijati u budućnosti i koji su vam planovi za narednih godinu dana ili i duže?
Plan je da se izdignemo sa nivoa alata na nivo platofrme i da pored toga što nudimo jednostavno rešenje za “Figma to veb”, imamo ambicije da napravimo platformu nezavisnu od Figme koje će pored trenutnih funkcionalnosti pružiti i neke kompleksnije.
Detachless transformiše proces objavljivanja sajtova
Kada je dizajniranje veb-sajtova u pitanju, vreme igra važnu ulogu u tom procesu, zbog čega je važno preskočiti nepotrebne korake i optimizovati proces na što bolji način. Umesto da UX/UI dizajneri gube mnogo vremena prebacujući se s jedne na drugu platformu, tim Detachless-a je osmislio inovaciju koja im omogućava da sve što im je neophodno obave u Figmi.
Na taj način će moći direktno da objave, odnosno postave veb-sajt na kome rade na internet, ali i da eksportuju svoj dizajn u kod. Pre postojanja ovog alata, dizajneri su gubili previše vremena na prebacivanje svog dizajna s Figme na Framer ili Webflow što ih je opterećivalo i ostavljalo malo vremena za najvažnije – a to je kreativni proces.
Zahvaljujući ovom inovativnom alatu, dizajneri će moći da se posvete kreativi, bez nepotrebnog gubljenja resursa u procesu izrade veb-sajta. Fokusirajući se na to da što bolje optimizuju vreme između procesa dizajniranja veb-sajta i trenutka kada on postaje dostupan korisnicima, tim Detachless-a je uspeo da proizvede ideju koja će biti od velike pomoći mnogim veb dizajnerima.